U KANFANARU ODRŽANA MALA ŠKOLA POVIJESTI

U četvrtak 30. travnja 2015. u Kanfanaru je u organizaciji Udruge za očuvanje i promociju naslijeđa Dvegrajci i Osnovne škole Petra Studenca održana Mala škola povijesti.

Namijenjena je edukaciji učenika Osnovne škole Petra Studenca Kanfanar, s ciljem popularizacije povijesne znanosti i boljeg upoznavanja bogate materijalne baštine Kanfanarštine.  Na Maloj školi povijesti sudjelovala je grupa učenika šestog i sedmog razreda, koji polaze izvannastavnu aktivnost Mladih povjesničara. Pod mentorstvom profesora povijesti Marka Jelenića i Antona Medena učenici su proveli dan u istraživanju prošlosti svog kraja. Jutro je bilo rezervirano za rad na povijesnim izvorima, gdje su učenici imali priliku vidjeti vrijedno arhivsko gradivo, koje svjedoči iznimnom povijesnom bogatstvu Kanfanarštine. Nakon teorijskog rada na izvorima krenulo se u Dvigrad, gdje je učenicima pojašnjena svakodnevica života srednjovjekovnog grada. Ovaj najznačajniji spomenik kulturne baštine svjedok je svog vremena i na najbolji mogući način prikazuje način života u srednjemu i novome vijeku. Učenici su tijekom boravka imali prilike upoznati sve kutke Dvigrada. Najzanimljiviji dio dana bio je rezerviran za praktični rad na lokalitetu Morozola, gdje su učenici imali prilike vidjeti ostatke čitavog prapovijesnog sela. Osim razgledavanja učenicima su pokazani razni artefakti poput kremenih rezala ili brončanodobne keramike.  Učenici su imali priliku naučiti kako su ljudi u prošlosti živjeli i kojim su se prirodnim resursima koristili. Prikazan im je način izrade kremenih strelica i razni načini paljenja vatre, koji su se koristili još u prapovijesti. Također učenici su imali priliku bacati replike prapovijesnih koplja i gađati replikama prapovijesnih lukova i strijela, pritom otkrivajući da vještine preciznog gađanja nisu nimalo lagane. U konačnici djeca su imala priliku napraviti malu arheološku iskopinu baš poput pravih arheologa.

Marko Jelenić

objavio: Ana Mirić   datum: 6. 5. 2015.