Projekt „Zelena knjižnica“ u našoj školi

Od ove 2015./2016. školske godine i naša škola se priključila projektu Zelena knjižnica koju je pokrenulo Društvo bibliotekara Istre a koji za cilj ima educirati javnost i širiti svijest o održivom razvoju i nužnosti zaštite okoliša, putem raznih aktivnosti poput projekcije dokumentarnih filmova, stručnih predavanja, tribina, mrežnih rasprava i promocija knjiga.

Fotografije

Primjereno uzrastu učenika od prvog do četvrtog razreda, mi smo u sklopu projekta gledali animirane filmove koji se mogu naći na web stranici dotsub.com/viw/user/kneja pod nazivom:The Animal Save the Planet (Životinje spašavaju Planet). Filmovi : Freda, Ciryl, Jolly, Norman, Stanly, Meerkats, Dennis, Reg 2, Eels i Spot.

Filmovi poručuju:Izbjegavajte korištenje plastičnih vrećica,umjesto njih koristite platnene vrećice, platnene torbe, košare..., Ugasite ono što ne koristite, Ne stavljajte električne uređaje u „stand-by“ modu, Koristite biorazgradive proizvode, Trošite samo onoliko vode koliko vam je zaista potrebno, Jedite zdravu, svježu, raznoliku i lokalno uzgojenu hranu, Smanjite zagađenje, Reciklirajte sve što možete, Izolirajte svoj dom, Ne razbacujte se energijom i Reciklirajte svoje smeće, smanjite smeće u svome domu na minimum.

Učenici viših razreda gledali su dokumentarni film „The story of Bottled Water“, Priča o flaširanoj vodi u kojoj se govori kako su u Americi kompanije napravile „proizvedenu potražnju“. Kako bi prodali flaširanu vodu marketinški su zavarali ljude da je voda iz slavine slabije kvalitete nego ona iz boce. Anni Leonard u ovom dokumentarcu objašnjava da je trećina flaširane vode koja se prodaje u Americi ustvari iz slavine. Govori o tome da je bespotrebno plaćati vodu 200 puta skuplju. Rješenje je: - poboljšati vodovode, - raditi na  prevenciji zagađenja voda, - na javna mjesta vratiti fontane za piće i da se zabrane kupovanja flaširane vode u školama, organizacijama ili čitavom gradu. Na kraju priče rekla je da se već vide pomaci jer se smanjila prodaja flaširane vode a da se povećala prodaja boca za vodu za višestruku upotrebu. Restorani s ponosom poslužuju vodu iz slavine i ljudi odlučuju uštedjeti mnogo novaca koje bi potrošili na flaširanu vodu.

.

objavio: Ana Mirić   datum: 14. 4. 2016.