Terenska nastava Podravka, Umag

Dana 13. rujna 2013. g. učenici 3. i 4. razreda sa svojim su učiteljicama posjetili Podravkin pogon za preradu industrijske rajčice u Umagu.

Fotografije se nalaze u foto-galeriji Podravka, Umag

Cilj posjeta bio je prikupljanje konkretnih informacija na terenu vezanih za planirani projekt koji će se realizirati tijekom ove školske godine pod nazivom „Živjeti zdravo“. Rajčica kao jedan od važnih i neizostavnih sastojaka zdrave prehrane česta je na našim stolovima i u našoj tradicionalnoj kuhinji tako da je posjet Podravci bio logičan odabir.

Djeca su se prolazeći kroz pogone i pod stručnim vodstvom  tamošnje direktorice gđe. Marine Diminić Visintin upoznala s procesom proizvodnje „od njive do staklenke i tetrapaka“. Saznali su tako da se rajčica kombajnom pobire na susjednim njivama i kamionima se doprema u okrug tvornice gdje slijedi vaganje kamiona s teretom. Rajčicu dopremaju i lokalni poljoprivrednici koju tvornica od njih otkupljuje. Riječ je posebnoj vrsti rajčice koja se zove industrijska jer je zbog svojih svojstava pogodnija za konzerviranje od obične stolne rajčice; manja je i lakše se ubire.

Potom smo posjetili boksove, plastične kutije koje mogu primiti od 300 do 600 kg rajčice u kojima plodovi čekaju da ih se opere i probere. To smo također mogli vidjeti gdje su dvije radnice na traci stalno probirale i odvajale zdrave od nezdravih plodova te ih tako sortirale. Nakon toga djeci su pokazani strojevi za sterilizaciju te posebne vreće u koje se pakira sterilizirana rajčica prije nego je se stavi u metalne bačve.

Slijedio je posjet skladištu gdje su nas dočekale nebrojene palete pune staklenki koje je još čekalo etiketiranje i  tetrapaka prerađene pasirane rajčice ili pak njezina koncentrata „konšerve“.

Saznali smo i to, što nas je jako iznenadilo, da je cjelokupan proces prerade vrlo kratak i da  rajčica u roku od 24 sata od njive dospije u svoju prodajnu ambalažu što jamči njezinu svježinu i kvalitetu.

Djeca su postavljala puno zanimljivih pitanja od toga koliki je rok trajanja takvog proizvoda do pitanja o tom provjerava li se proizvod u laboratoriju te izvozi li se ovaj kvalitetan hrvatski proizvod i u neke druge države.

Saznali smo tako da se naša rajčica jede i u BiH, Sloveniji, Srbiji, Poljskoj , Češkoj uglavnom istočnim Europskim zemljama ali i to da se ulaskom u EU pomalo boje konkurencije i opstanka na tržištu.

Našoj domaćici poželjeli smo puno uspjeha u daljnjem radu, a mi smo se puni lijepih dojmova autobusom vratili kući uživajući putem u ljepotama naše Istre.

Fotografije se nalaze u foto-galeriji Podravka, Umag

objavio: Ana Mirić   datum: 6. 11. 2013.