Povijest

Školstvo u Kanfanaru datira iz druge polovice 19. stoljeća i ono djeluje sve do danas. Tijekom proteklog vremena škola je mijenjala svoje nazive, kao i kroz povijest svoje osnivače. U arhivi škole nalazimo da je Osnovna škola Kanfanar osnovana temeljem  Rješenja Narodnog odbora Općine Rovinj 28. listopada 1960. godine. Škola je promjenila naziv 28. travnja 1976. u OŠ 16. rujan, a 30. lipnja 1992. godine u OŠ Petra Studenca.

Škola u Kanfanaru nosi ime svećenika, koji je tijekom 60 godina i to od 1838. godine pa sve do svoje smrti 24. svibnja 1898. godine bio kanfanarski župnik.

U to vrijeme Hrvatska je zahvaćena Ilirskim pokretom čije ideje dopiru i do Istre. Svećenik Petar Studenac, u tom duhu, u više navrata piše prvacima Ilirskog pokreta, a Ljudevitu Gaju šalje svoje pjesme da ih objavi u "Danici". Najpoznatija njegova pjesma je "Molitva Ilirom".