Putevima Istarskoga razvoda

Prošlog su se petka 9. lipnja 2023. učenici viših razreda naše škole u sklopu zavičajne nastave uputili u sjevernu Istru. U pratnji razrednica Doris Bilić, Maje Cvek, Kristine Ružić Boohun i Kristine Hekić upoznavali su sjeverne granice Istarskoga razvoda.

Tijekom terenske nastave najprije su posjetili Buzet te razgledali stari grad. Da bi osjetili duh grada razgledali su Vela vrata, lapidarij, župni dvor, župnu crkvu Blažene Djevice Marije te Velu Šternu. No, kako im je napomenula učiteljica povijesti Doris Bilić, pravi se duh osjeti dolaskom na najveću manifestaciju u Starome gradu, nazvanu Subotina po starinski. Na taj dan, prve nedjelje nakon blagdana Svete Marije Male, otvaraju se stare obrtničke radionice, a kojih je nekada bilo najviše upravo u Buzetu.

Potom su se uputili u Sveti Donat i posjetili Karbun, obrt za proizvodnju drvenog ugljena. S procesom proizvodnje, a koja je već generacijama obiteljski obrt, upoznao ih je Mateo Prar, unuk prvog ugljenara. Nakon Svetog Donata otputovali su do Oprtlja gdje je bio organiziran ručak (u gradskoj loži!) te razgled samoga mjesta. A za kraj je uslijedio odlazak do Motovuna, grada Veloga Jože, umjetnika, tartufa i filmskoga festivala.

Tekst napisala: Kristina Hekić

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 19. 6. 2023.