Projekt "Multietničnost i multikulturalnost"

U Osnovnoj školi Petra Studenca  Kanfanar ove smo se školske godine odlučili pozabaviti temom „Multietničnost i multikulturalnost“. Projekt je to koji je okupirao našu pažnju iz različitih aspekata i područja s ciljem stvarnog uvažavanja i boljeg upoznavanja s bogatstvom različitosti koje su osnova za zajednički skladan suživot u zajednici.

U istraživanje, učenje i stvaranje uključili su se učenici predmetne nastave, kao i učenici 2.i 3. Razreda Matične škole te od 1.-4. razreda iz Područnog razrednog odjela Sošići. Temu smo razradili kroz više aspekata :školski zbor nizom pjesmama, likovna grupa izradom suvremenih modela izvorne češke nošnje iz 19.st.,vjeronauk prikazom osobitosti religija, tehnička kultura arhitekturom, biologija kroz rodoslovna stabla, talijanski jezik poviješću  Kanfanara te osobitosti talijanskih govora našega podneblja, a saznali smo i nešto više o zagrebačkoj rock sceni 70-tih i 80-tih godina 20.stoljeća.Osim toga hvale je vrijedna suradnja učenika 2.razreda i prabake Katice našeg učenika Tibora koja ih je naučila pjevati na mađarskom, kao i korelacija albanskoga i hrvatskoga jezika kroz književnost i slovnicu uz pomoć profesorice albanskoga jezika Florine Lumezi.

Prezentacija rada na ovogodišnjem projektu održana je u četvrtak, 9.5.2013. u sportskoj dvorani škole na zadovoljstvo okupljenih roditelja, učitelja, učenika i gostiju. Bila je to kruna uloženog rada, truda i želje učenika i učitelja voditelja naše škole da se nauči što više te da se rezultati rada pokažu publici. Na kraju predstavljanja nastavilo se zajedničko druženje uz degustaciju izvrsnih originalnih i tradicionalnih slastica koje su nam priuštile mame naših učenika kao i učiteljice i djelatnice škole.

objavio: Nataša Lakoseljac   datum: 4. 6. 2013.