Ekskurzija sedmog i osmog razreda

Prošlog su tjedna učenici 7. i 8. razreda naše škole, od 24. do 27. svibnja, zajedno s učiteljicama Karlom Roša, Barbarom Šaina Šaponja i Kristinom Hekić proveli četiri dana školske ekskurzije u srednjoj Dalmaciji.

Prvog smo dana posjetili Zadar te uz vodstvo lokalnog vodiča obišli znamenitosti. Posjetili smo ostatke rimskog Foruma, crkvu sv. Donata, Trg pet bunara, nezaobilazne „Morske orgulje“ i „Pozdrav Suncu“ te prošetali najdužom zadarskom ulicom Kalelargom.

Potom smo otišli do šibenske Dubrave i ondje razgledali Sokolarski centar, jedini takav centar u Hrvatskoj u kojemu se mogu vidjeti različite vrste ptica grabljivica. Također smo sudjelovali na predavanju o pticama grabljivicama te poneku i nahranili.

Drugog dana otputovali smo do Splita gdje smo najprije posjetili nogometni stadion Poljud, a potom otišli do stare jezgre grada i uz vodstvo vodiča razgledali Dioklecijanovu palaču, odnosno Podrume koji predstavljaju jedan od najbolje očuvanih antičkih kompleksa ovakve vrste na svijetu, i umnogome su zaslužni što je povijesna jezgra Splita 1979. uvrštena na UNESCO-ovu listu svjetske baštine. Osim palače obišli smo i Peristil, katedralu sv. Duje, prošli najužom ulicom u Splitu „Pusti me proć“ te na kraju, za sreću, protrljali palac Grgura Ninskog.

Zatim smo otišli do Klisa i razgledali tvrđavu, jedan je od najcjelovitijih primjera fortifikacijske arhitekture u Hrvatskoj, prvi put spomenut već u 5. stoljeću.

Trećeg dana sudjelovali smo na raftingu na rijeci Cetini, od Penšića do Radmanovih mlinica. Bio je to izniman doživljaj, spoj avanturizma, sporta i zabave. Nakon raftinga obišli smo Omiš, prošetali omiškim kalama i starogradskom jezgrom te posjetili „kuću sretnog čovjeka“, koja se tako naziva zbog latinskog natpisa na kući „Zahvaljujem ti, Gospode, što sam bio na ovome svijetu“.

Nakon Omiša otputovali smo do Sinja, grada Sinjske alke utemeljene 1715. nakon pobjede na Turcima, a u čast Gospe Sinjske.

Četvrtog, posljednjeg, dana posjetili smo Šibenik, Krešimirov grad, te obišli znamenitosti. Posjetili su katedralu sv. Jakova, perivoj Roberta Visianija te šibensku gradsku vijećnicu.

Nakon Šibenik slijedio je odlazak u NP Krka koji obuhvaća najljepši dio toka rijeke Krke, ali i donji tok rijeke Čikole. Zbog iznimnih prirodnih ljepota, tok rijeke Krke je od 1985. godine zaštićen kao nacionalni park.

Potom smo, puni dojmova, pomalo umorni, ali zadovoljni, krenuli put Kanfanara.

Tekst napisala razrednica osmog razreda i učiteljica hrvatskog jezika Kristina Hekić.

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 2. 6. 2022.

Ekskurzija sedmog i osmog razreda

Potom smo, puni dojmova, pomalo umorni, ali zadovoljni, krenuli put Kanfanara.

objavio: Tatjana Šušnica Relić   datum: 2. 6. 2022.