Obilježavanje Svjetskog dana izumitelja i Svjetskog dana znanosti za mir i razvitak

Početkom mjeseca studenog obilježavaju se dva dana a vezano uz znanost – 9. studenog Svjetski je dan izumitelja i 10. studenog Svjetski dan znanosti za mir i razvitak. S učenicima naše škole već ih tradicionalno obilježavamo organizirajući za njih prigodne sadržaje, a sve s ciljem popularizacije znanosti te pobuđivanje interesa za istu. Tako su osmaši, rješavajući prigodne zadatke na satovima matematike nešto više saznali o poznatom hrvatskom izumitelju Eduardu Slavoljubu Penkali, a petak 11. studenog su na satovima fizike ugostili predstavnike Hrvatske udruge inovatora s kojima Škola odlično surađuje već dugi niz godina. I ove su godine oni za naše učenike pripremili veoma zanimljivu i edukativnu radionicu pod nazivom Izrada robota Roko. Radionicu je vodio gospodin Zvonimir Vađon, a s njim u pratnji bila je i gospođa Silvana Svilar. Učenici su sa zanimanjem pratili njegovo predavanje i upute za izradu robota, te pokazali velik interes za robotiku. Izradi robota na daljinsko upravljanje pristupili su ozbiljno, surađivali su i međusobno si pomagali u radu. Pokazali su svoju spretnost i snalažljivost, a mi smo odrasli još jednom zaključili kako su upravo ovakvi sadržaji putem kojih učenici imaju priliku vlastitim rukama nešto izraditi od velike važnosti za njihov razvoj i napredak. Učenici u takvim sadržajima uživaju, a ujedno, gotovo kroz igru, usvajaju nova znanja i vještine potrebne u svakodnevnom životu.  Posebno je zanimljivo bilo na samom kraju radionice kada su učenici svoje robote putem blutootha spojili na mobitele te su tako mogli upravljati njegovim kretanjem. U hodniku smo organizirali pravu utrku izrađenih robota i dobro se zabavili, a sve su robote učenici ponijeli svojim kućama kao uspomenu na održanu radionicu.

Veliko hvala predstavnicima Hrvatske udruge inovatora! Veselimo se novim radionicama!

Tekst napisala: Barbara Šaina Šaponja, učiteljica matematike i fizike

objavio: Kristina Stanić   datum: 14. 11. 2022.

Tekst napisala: Barbara Šaina Šaponja, učiteljica matematike i fizike

objavio: Kristina Stanić   datum: 14. 11. 2022.