Veljača

Veljača (lat. februarius) drugi je mjesec godine po gregorijanskom kalendaru. Obično veljača ima 28 dana, ali u prijestupnim godinama 29.

Ipak se u povijesti pojavljivao čak i 30. veljače.

Nije sigurno podrijetlo naziva ovog mjeseca, no pretpostavlja se da označava sve duže dane koji tako postaju veći - „velji.“ Stariji hrvatski nazivi za ovaj mjesec u pojedinim krajevima bili su: svečen (vjerojatno prema blagdanu Svijećnici, 2. veljače), veljak, svičan.

Latinsko ime mjeseca dolazi iz grčkog (Φεβρουαριος), i latinskog (februarius). Prvobitno značenje mu je bilo posvećeno očišćenju, u kojem su se obavljala žrtvovanja za očišćenje od grijeha. Veljača i siječanj su posljednja dva dodana mjeseca, te ih nema u Rimskom kalendaru jer su u starom Rimu smatrali da je zima bez mjesečnih perioda (bio je posljednji mjesec u godini).

[Izvor : http://hr.wikipedia.org/wiki/Veljača]

objavio: Marina Zaharija   datum: 22. 1. 2012.

Veljača

Ipak se u povijesti pojavljivao čak i 30. veljače.

[Izvor : http://hr.wikipedia.org/wiki/Veljača]

objavio: Marina Zaharija   datum: 22. 1. 2012.